ROBERT OLIWA WYPOWIADA SIĘ NA TEMAT...

Robert Oliwa wypowiada się na temat instytucji ,,Listu ostrzegawczego" Ministerstwa Finansów

List ostrzegawczy: branża komputerowa krytykuje inicjatywę

W branży komputerowej nie milkną komentarze na temat „Listu ostrzegawczego” wystosowanego przez resorty finansów i gospodarki. Przedsiębiorcy obawiają się, że pod płaszczykiem troski o nich ministerstwa chcą ułatwić organom skarbowym nakładanie obciążeń podatkowych związanych z obrotem elektroniką.

Kontrowersyjny list do przedsiębiorców pojawił się pod koniec sierpnia na stronach internetowych obydwu resortów. Jego autorzy wyjaśniali, że dokument kierowany jest do wszystkich podatników VAT dokonujących obrotu towarami z branży elektronicznej. Zapewniano, że list ma charakter wyłącznie informacyjny, co oznacza, że nie jest źródłem praw i obowiązków.

Jeszcze przed jego publikacją eksperci, m.in. Pracodawców RP, podnosili, że tego typu dokument może przynieść przedsiębiorcom więcej szkody niż pożytku. O tym, że obawy te nie były  nieuzasadnione informuje m.in. październikowy numer gazety CRN (Computer Reseller News Polska).  W materiale „Afera VAT: kontrowersyjne pismo ministra” przedsiębiorcy działający w branży przyznają, że list może być pretekstem do przerzucania na nich odpowiedzialności za nieświadomy udział (czy choćby podejrzenie co do tego ze strony organów skarbowych) w łańcuchu dostaw prowadzącym do oszustwa. Co więcej, list zawiera również apel o to, by przedsiębiorcy aktywnie włączyli się w tropienie podejrzanych transakcji.  – Namawianie przedsiębiorców do wysyłania „donosów” służbom kontroli skarbowej, mimo niestwierdzenia oszustwa, na pewno nie będzie sprzyjało poprawie relacji i nawiązywaniu współpracy z kontrahentami – komentuje na łamach CRN Robert Oliwa, przewodniczący Komitetu Podatkowego Pracodawców RP.  Podkreśla on również, że wykrywanie oszustw leży w kompetencji organu, a nie przedsiębiorcy.

Jak informuje dwutygodnik, ryzyko dla przedsiębiorców handlujących elektroniką powinno zmaleć dzięki wprowadzeniu odwróconego VAT-u (tzn. odprowadza go nabywca sprzętu) na telefony, laptopy, tablety i konsole. Rząd planuje jego wprowadzenie na początku 2015 r.

źródło: www.pracodawcy24.pl, www.crn.pl

 « Powrót